האם זהו סוף עידן קידום האתרים כפי שהכרנו אותו

אתם יודעים שאתם הרבה שנים בתחום האינטרנט כשתחום שהכרתם משתנה לגמרי אל מול העיניים שלכם. במקרה שלי אני מדבר על כל תחום קידום האתרים(SEO)  שעבר מהפכה מוחלטת בשנה האחרונה ואדם מהתחום שהיה מתעורר לאחר שינה טובה של כמה שנים היה מתקשה לזהות את המושגים, את שיטות הקידום, וללא ספק לא היה מצליח לקדם אתר בצורה שעשה זאת רק לפני שלוש שנים.

דבר ראשון התחום התרחב. קידום אתרים הפך בשנים האחרונות לזרוע אחת ששייכת לתמנון רב זרועות כאשר כל זרוע הוא נתיב או שיטה אחרת לשיווק אונליין. שיווק אינטרנטי מכיל קידום אורגני, קידום ממומן, ניהול רשתות חברתיות, affiliates, שיווק בטלפונים חכמים ועוד כמה תחומים שבטח שכחתי.

דבר שני, קידום בגוגל הפך להיות הרבה יותר תחרותי עם מודעות גבוהה של כל החברות לחשיבות העסקית של להיות במקומות הראשונים בגוגל. גם הקישורים הממומנים בגוגל הפכו להיות יקרים יותר ולעיתים לא כדאיים בעקבות התחרות של מפרסמים. כיום, קידום ממומן במקומות יותר חדשים כגון פייסבוק ופרסום במובייל יכול לתת תמורה טובה יותר לכספכם.

אם המושג "תוכן הוא מלך" הוא כבר שחוק ועתיק, הוא הפך לאחרונה להיות הבסיס הרחב, הכיכר הראשית של הדרך בה משווקים היום מותגים, חברות ומוצרים. זה בעצם מה שגוגל ניסו להגיד לנו לכל אורך הדרך, תכתבו מאמרים איכותיים לאורך זמן, תיצרו ערך אמיתי עבור גולשים, והשאר כבר יבוא מעצמו. אבל דרך לא פשוטה זו קוצרה לעיתים קרובות על ידי חברות מקדמי אתרים ערמומיים (רבים מהם מישראל, אחת ממעצמות הקידום בעולם, ושוק עברי קטן שקשה יותר לתפוס מסה של משתמשים) שניסו למצוא קיצורי דרך חוקיים יותר או פחות, תלוי איך מסתכלים על זה. זה לא שגוגל שינו את העקרון הבסיסי לאינדיקציה לאתר איכותי. מההתחלה הם האמינו שאם אתר נותן ערך רב למשתמשים רבים, הוא יומלץ באתרים אחרים על ידי קישורים לאתר. כשהם התחילו לעשות זאת האינטרנט היה הרבה יותר מרוכז, בדומה למדיות ותיקות יותר, ובעלי האתרים היו חברות, מערכות עיתונות, ארגונים גדולים וכו'. בעשר שנים האחרונות, מאז שבלוגים ורשתות חברתיות הפכו לפופולאריות מאוד, ההמלצה היא לא רק מאתרים אלא למעשה מאנשים פרטיים שיש להם ייצוג כלשהו ברשת. בעבר הדרך להפוך אתר לפופולארי היה לתת תוכן איכותי למשתמשים בצורה תדירה וכך לאט לאט האתר יצבור תאוצה ובאופן טבעי יקבל קישורים מפרגנים מאתרים שונים. מה שקרה למעשה, הוא שנוצרה תעשייה שלמה שהצליחה ליצור את העניין הזה בצורה מלאכותית ובאופן מהיר יחסית (כמה חודשים) על ידי יצירת קישורים ברחבי האינטרנט באתרים ובלוגים רבים ששייכים ברובם לחברת הקידום. העידן הזה הפך לפחות רלוונטי בעקבות כמה עדכונים מסיביים של גוגל שמצאו דרך לא להתייחס לקישורים שיצרו מקדמי האתרים. עדיין ניתן למצוא קיצורי דרך, אך בהסתמך על השנה האחרונה, עדיף לשווק אתר בצורה ישרה ובטוחה וכך למנוע מהעדכונים הבאים של גוגל (שעדיין ממשיכה ליעל את המלחמה בספאם וקידום האתרים) לגרום לירידה חדה בדירוג האתר.

איך גוגל דירגו אתרים עד היום

הצורה שגוגל דירגה אתר בתחילת הדרך מורכבת מאינספור חישובים, אך בגדול ניתן לחלקה על-פי שתי קטגוריות ראשיות:

1. כמות התוכן ומילות המפתח שמופיעים בדף האינטרנט: הקלוונטיות של המילים אותן מחפש המשתמש עם תוכן שמופיע בדף אינטרנט מסויים. כלומר דף עם הרבה תוכן ושיכיל כמה פעמים את המונחים, ידורג גבוה במונחי המפתח. אם בהתחלת הדרך מקדמי אתרים היו מעמיסים את מונחי המפתח בדף, כך שלכל עין אנושית מאומנת, ברור למשתמש שהדף בו הוא נמצא נכתב יותר עבור לרובוטים של גוגל מאשר למשתמש אנושי. ככל שהתקדם הזמן גוגל הצליחו ליצור ראיית עולם כמעט אנושית לגבי היכולת להבין האם התוכן הוא טבעי והגיוני. באופן כללי המשימה של לנסות להבין תוכן באתר בצורה דומה למשתמש רגיל היא אחת מהמטרות הראשיות של גוגל כמנוע חיפוש שמעוניין שדפים יהיו נוחים לקריאה, עם תוכן איכותי ושנועדו לקריאה ע"י הרבה אנשים.

2. קישורים רלוונטיים ממקורות חיצוניים: החידוש של גוגל כאשר הם פרצו ב-98 היה שהדרך של גוגל לדעת אם אתר או דף מסויים הוא איכותי, הוא על ידי בדיקת הקישורים שמפנים אליו. ככל שיהיו יותר אתרים שיפנו לאתר שלי, כך האתר שלי יעלה בדירוג. הטקסט הכחול לרוב שיופיע בקישור ונקרא טקסט עוגן anchor text, ישפיע לטובה במיוחד אם מונחי המפתח שרוצים לקדם יופיעו בו.

מה השתנה?

בהמלך השנים, מכיוון שאנשים ניסו בכוח לרשום מילות מפתח בתוך הקישורים שהם הוציאו החוצה, נפוץ מאוד לראות עדיין היום, קישורים מצחיקים שלא קשורים לא לפסקה בו הם נכתבו, לא לנושא המאמר, ולעיתים לא לאתר אליהם הם הצביעו. גוגל התחילו להתייחס בחשדנות כלפי קישורים שחוזרים על עצמם יותר מדי פעמים מכיוון שזה פשוט לא טבעי. קישורים שנחשבו נחותים כגון "פרטים נוספים" או פשוט הכתובת של האתר, נחשבים על ידי גוגל אמינים והגיוניים.

לאחרונה גוגל הולכים עוד צעד קדימה בנטישת הרעיון שרק לינקים לאתר מעידים על איכותו. הם עושים זאת על ידי קידום הרעיון של מותגים. כאשר נכתב שם של חברה או אדם הרבה מאוד פעמים ברחבי האינטרנט, גוגל מזהה את זה ומוסיפה נקודות זכות למותג זה. כלומר, בלי קישורים, במידה ונכתב שם החברה שלכם אלפי פעמים באינטרנט, במידה וגוגל מזהה שהאתר שלכם הוא האתר של המותג, הוא יבין שלציבור יש עניין בנושא. הבעיתיות של מותגים היא הנדידה האיטית שלדעתי גוגל עושה מדירוג אתרים על ידי איכות (באמצעות מערכת המלצות) לקביעת מיקומים לפי רייטינג ופופולאריות.

למרות שפייסבוק הוא היריב המר של גוגל בעולם האינטרנט, גוגל הבינו שהמידע שהמתחרה מספקת להם הוא חשוב מאין כמוהו. כאשר אדם פרטי רושם סטטוס שגורם להמון אנשים להגיב ולעשות לייק, כנראה שמדובר שנושא שמעניין את הציבור ולכן זוהי כנראה אינדיקציה לעניין בעל ערך. (זה נכון שפרובוקציה זולה יכולה גם להיתפס כאיכות אבל לרוב אין זה המקרה). מהסיבה הזאת גוגל עוקבים באופן צמוד אחרי פעילות בפייסבוק וקישורים לאתרים שגורמים לפעילות חברתית. כמובן שגוגל מתבוננת בצורה דומה על פעילות בגוגל פלוס ואולי אף יותר ממניעים אינטרסנטיים. במידה ויש לכם פרופיל גוגל פלוס פעיל, כדאי לחבר את החשבון של הכותב למאמרים אותו הוא מפרסם באתר ובצורה זו גוגל תסמוך יותר על זהות הכותב ובנוסף יהיה תמונתו תופיע בתוצאות של גוגל, דבר שיעזור רבות לשיפור ההקלקה במנועי החיפוש, במידה והתמונה טובה 🙂

כמויות גדולות של משתמשים שעושים לייק היא קשה לזיוף, אך גוגל לא מזלזלים באפשרות ועובדים על שיכלול האלגוריתם העתידי שלה כדי למנוע מצב שפרופילים וירטואליים ישפיעו על דירוג האתר. גם רשתות אחרות שיש למשתמשים זהויות פעילות נצפות ונכנסות לדירוג. טוויטר מהווה אינדיקציה לבאזז מיידי בנושא גלשהו וגוגל סורקת את טוויטר לעיתים קרובות כדי להבין איזה נושא חם ברגע זה.

כאשר מאמר הוא מעניין ואנשים רבים קוראים, המשתמשים מעוניינים יכולת להגיב. מלבד אתרי חדשות ישראלים בהם מרבית התגובות לא שווים התייחסות, בהרבה כתבות באינטרנט, האינפורמציה המעניינת ביותר נמצאת בתגובות של הגולשים. חשוב שתהיה אפשרות של תגובות מתחת לכתבה באתר שלכם. זוהי עוד אינדיקציה עבור גוגל לראות שהתוכן מעניין ואנשים רבים מתעניינים. כאשר יש תגובות, התוכן בדף ממשיכה להתעדכן הרבה אחרי שהמאמר פורסם וגם לזה גוגל מתייחסת בצורה חיובית.

יוטיוב זה עוד מקום מצויין לשיווק אונליין וסרטון מוצלח יעזור לאתר לחשוף את עצמו לגולשים רבים. הבעייה היא שליצור סרטון טוב לרוב לוקח הרבה זמן וכסף, אבל אין תחליף לשכור את שירותיו של אדם מקצועי שיצלם ויערוך את הוידאו. אם כבר החלטתם להשקיע, אתם יכולים לצלם בכמה שעות טובות חומר גלם שיספיק לסדרה של 10 סרטונים של 5 דקות ולטפטף כל שבוע סרטון חדש ביוטיוב, וכמובן להטמיע את הסרטון באתר שלכם.

בדומה לסרטונים, גם גרפיקה ותמונות אטרקטיביות, מעניינות, מלמדות או מצחיקות, הם קלות לשיתוף, מאוד ויראליות ויכולות להסתובב בפייסבוק במסך שבועות. אפשר גם לאפשר לאתרים אחרים לשלב אותם אצלם תמורת קישור.

אחת הדרכים המומלצות היא שיתוף פעולה בין כותבים טובים חיצוניים שמקבלים פלטפורמה לכתוב ולפרסם את עצמם ובין בעלי האתר או הבלוג שמקבלים תוכן איכותי. אתם יכולים להיכנס לנעליים של שני הצדדים ולכתוב גם ככותבים אורחים בבלוגים חשובים בתחום שלכם תמורת קרדיט ולינק (לא לחזור על אותו נוסח קישור אלא לעשות משהו טבעי ומשתנה).

כמויות התוכן הירוד שנוצרו בעשור האחרון, שנכתבו על ידי אנשים או מחשבים עבור קידום אתר כלשהו יצרו הררי מילים ללא משמעות ולמעשה זיבלו את המרחב הדיגיטלי שלנו. האינטרנט מלא בתוכן כזה שמבזבז לאנשים את הזמן ולא נותן שום ערך. להיפך, הוא הפך את החיפושים שלנו לפחות רלוונטיים, דחק את התוכן האיכותי לדפים משניים והפך את גוגל ומנועי החיפוש האחרים, לפחות אפקטיביים במציאת תוכן. מאמרים אלה נכתבו במיוחד עבור רובוטים של גוגל והכותבים שכחו שבעצם אנשים אמורים לקרוא את בליל המילים שנוצר. כל מה שעניין את מקדמי האתרים הוא שיהיה ניתן להכניס כמה מונחי מפתח שתקועים במאמר בצורה לא טבעית ולהוציא קישורים חורגים ללקוח ששואף נואשות להתקדם בגוגל. התופעה הזאת גרמה לכך שכמויות הזבל שמצויות באינטרנט עלולות לעלות במספר על תוכן אמיתי. רק לאחרונה גוגל מצליחים לגבור על חלק משמעותי מהספאם, אבל זוהי מערכה שלעולם לא נגמרת אלא רק משתכללת.

זה היה רק על קצה המזלג השינויים הגדולים שקרו בשנה-שנתיים האחרונות בתחום קידום האתרים והשיווק באינטרנט. אתם מאוד מוזמנים לשאול שאלות בתגובות או להוסיף עוד מגמות ושיטות שיווק. אני בטוח שלא הצלחתי לכסות את הכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *